KAS ČIA TAVĘS LAUKIA?

Žinoma ir suprantama – daug privilegijų, laisvių ir teisių, neprieinamų vaikams. Tavęs laukia visos pagundos, kurių visada troškai, ir mintys, kurios niekados neapleido tavęs. Tavęs laukia galimybė užsidirbti ir išleisti daug pinigų, vairuoti automobilį, vesti mylimą merginą, eiti į lošimo namus, atvirai rūkyti ir pačiam pirkti cigaretes, valgyti bet ką, keliauti bet kur, miegoti kiek tik nori. Hm... Balsuoti ir pačiam būti išrinktam, galų gale, čia tavęs laukia tikroji romantika. Kitaip sakant, tavęs laukia šviesi ir smagi ateitis.

Tačiau – jei viską darysi teisingai. Nes šiame pasaulyje tavęs laukia ir daug pavojų. Visus pasaulio jaunuolius persekioja vienas „prakeiksmas“: jie tiki, kad ateityje viskas bus gerai. Jie mano, kad senatvė ir ligos niekada neateis, karo nebus, o vaikiška draugystė tęsis iki pat grabo lentos. Jie mano, kad niekada nemirs, nors puikiai patys žino, jog neįmanoma parašyti geros knygos ar sukurti gero filmo, kuriuose niekas nemiršta. Jaunimas mano, kad jų negudrios paslaptys liks paslaptimis amžinai. Deja, čia taip pat laukia draugų išdavystės, negrąžinamos skolos, veidmainystė ir subtilus melas, vagystės ir vienatvė. Tavęs čia laukia baimė – pradedant ligomis, baigiant užsienio šalies invazija. Tavęs čia laukia nusižeminimas ir pažeminimas. Nuobodulys ir depresija. Apkalbos ir šmeižtas. Tavęs čia laukia ir suvokimas, kad dviem žmonėm išsaugoti paslaptį įmanoma tik tuo atveju, kai vienas iš jų jau yra miręs.

Tavęs čia laukia ir socialinės žirklės. Lig šiol su kitais jaunuoliais tu tradiciškai stengiesi susivienyti pagal madas, klausomą muziką ar požiūrį į aplinką. Tačiau čia, suaugusiųjų pasaulyje, tu pamatysi, kad santykiai su kitais žmonėmis derinami tik pačių stipriausių socialinių „klijų“ – pinigų pagalba. Čia tu išmoksi du pačius svarbiausius buržuazinius įgūdžius – iš akies nustatyti žmogaus „vertę“ ir pirkti daiktus ne dėl jų praktiškumo, bet dėl klasinio statuso. Daugelis suaugusiųjų tame randa savo gyvenimo prasmę, tik ar ji tinkama ir tau– reikės apsispręsti pačiam. Tai žavu, tačiau ir verčia dalyvauti nuolatinėse lenktynėse, įrodinėjant savo vertę, kai kurie tas lenktynes laimi, kiti jose palūžta ir praranda gyvenimo džiaugsmą. Kaip sakoma, viena yra – matyti pyragaitį, kita – jį turėti, trečia – valgyti. Bet jei jau pradėsi tokias lenktynes, tiesiog atmink „trijų N“ taisyklę: „Netikėk. Nebijok. Nenusileisk.“ Ateityje ji tau pravers, ypač tada, kai čia, suaugusiųjų pasaulyje, atsiskleis tikroji tavo asmenybė, greitai užvaldyta visų septynių mirtinų nuodėmių – godumo, puikybės, nesaikingumo, pavydo, kerštingumo, palaidumo ir tingumo.

Tavęs čia laukia nuolatinė tiesos kaita ir neįtikėtinai lankstūs jos taikymo principai. Nustebsi suvokęs, kad šiame pasaulyje tiesą visada byloja tik juokdariai, eretikai ir kvailiai (tiesą sakant, atsargiau su teisybe – ją idealizuojantieji neturi draugų ir nepadaro karjeros, nes pati teisybė tik visada veda prie ekscentriškumo, kuris yra niekam čia nereikalingas). Netruksi suvokti, kad tai, ko mokeisi mokykloje, dažniausiai yra visiškai nereikalinga ir praktikoje nepritaikoma, o štai gyvenimiškos tiesos tau atsiskleis ten, kur net nesitiki,o po kurio laiko sąvokos „meilė“, „sąžinė“, „atjauta“, „ištikimybė“ ar „politinė dorovė“ pasirodys reliatyvios ar net paneigiamos. Suaugusiųjų pasaulyje dukart du nebūtinai yra keturi, o dažniausiai tiek, „kiek reikia“... Netruksi pažinti liaudišką išmintį, teigiančią „nesumeluosi-nepapasakosi“. Netruksi suvokti, kad gražią istoriją labiausiai ir gadina būtent teisybė.

Tavęs čia laukia ir svajonių išsipildymas. Bet atsargiau su tomis svajonėmis, kartais jos išties gali išsipildyti – ir žiauriai nuvilti. Tavo mylimoji Severiutė staiga pasirodys besanti tikra ragana be grimo arba princesė ant žirnio, o smagi naktis prašmatniame kazino pavirs skolomis, skurdu ir sugriaus gyvenimą. Tu neabejotinai esi girdėjęs istoriją apie death metal grupę, naktimis repetavusią viename Lietuvos miesto morge, sėkmingai susitarus su tenykšte administracija. Kurgi ne – tylu, ramu, daug nuolankių klausytojų. Dainininkas, remiamas greito būgnų ritmo ir pjaustomo metalo džeržgimo, vis šaukėsi Šėtono, kol vieną naktį vienas „lavonas“– benamis, užsnūdęs letargo miegu, nuo triukšmo „prisikėlė“ ir pradėjo belstis į duris šaukdamas: „A girdit, atidarykite, kur aš?!“ Po tos įsimintinos nakties toji metalo grupė dingo su visais savo būgnais, išpaišytais satanistų simboliais, ir niekas daugiau jų nebematė. Štai tau ir svajonės! Ne be reikalo senovėje italų mafijozai sakydavo: „Nesišauk mirties, nes dar kas nors išgirs“. Neimk iš suaugusiųjų pavyzdžio ir nesišauk Jėzaus taip dažnai kaip jie, nes susitikimas su Juo, kad ir koks malonus būtų, teįvyksta kuo vėliau...

Tavęs čia laukia net kita žodelio „ne“ prasmė. Ir jei vaikystėje prieš šį žodelį tu buvai bejėgis, tai suaugusiųjų pasaulyje jau turi kitas, didesnes galimybes su juo kovoti. Jei anksčiau į šį žodelį galėdavai atsakyti tik širdgėla ir nepadoriu gestu, šiandien gali atsakyti spjūviu, kumščiu ir argumentais – pagal savo supratimo lygį. Šiandien jau gali nebevalgyti špinatų ir nebelankyti savo senelių. Šiandien tu gali rūkyti ten, kur rūkyti draudžiama, ir važiuoti greičiau nei leidžiama – štai tada ir netruksi susidurti su tikrąja suaugusiųjų „ne“ versija. „Ne“ iš tiesų yra galingiausias žodis pasaulyje (po jo ne mažiau reikšmingi žodžiai „myliu“, „nerūpi“ ir „man“), tačiau suaugusiųjų pasaulyje dar reikia nueiti ilgą kelią, kol šis žodis taps būtent tavo ginklu.

Tavęs čia taip pat laukia viena keista pareiga, apie kurią neabejotinai esi girdėjęs – tai atsakomybė. Ne vien suaugusiųjų baudžiamoji atsakomybė, kuri, beje, yra gana grubi: dabar už nukniauktą iš parduotuvės šokolado plytelę jokia socialinė darbuotoja nebegaiš laiko graudendama tave ar gėdindama tavo tėvus, tiesiog būsi „sušaudytas“ po trumpo, bet žeminančio parodomojo teismo. Kiekvienas kelių eismo taisyklių pažeidimas pavirs bejausmiu įrašu kompiuteryje, gadinančiu tavo ateitį. Nesitikėk pasigailėjimo, nes šiame pasaulyje mažesnė atjauta reiškia didesnę tvarką ir mažesnes bėdas. Ir iš tiesų, suaugusiųjų pasaulyje egzistuoja gana keista paradigma: „Kur įstatymas – ten ir nusikaltimas“. Štai tau dar vienas patarimas – gyvenk, kaip nori, daryk ką nori, tik niekada nenusiženk įstatymui. Patikėk, prieš jį tu esi visiškai bejėgis, nes su įstatymu tegali kovoti tik tie, kurie tuos įstatymus ir kuria. T.y. kol kas – ne tu. Bet labai neišgyvenk ir kratykis to kaltės jausmo dėl visų pasaulio bėdų, kurį tau nuolat ir dirbtinai stengiasi primesti visokie laisvamaniai bei augalų teisių mylėtojai. Niekas suaugusiųjų pasaulyje nėra nusikaltėlis, kol nepadaro pirmo nusikaltimo.

Tačiau šiame pasaulyje egzistuoja dar svarbesnė atsakomybė – aukštesni reikalavimai visose gyvenimo srityse. Jie veda prie paties svarbiausio prizo, kurį iškovoti galimybę įgyja kiekvienas suaugusysis.

Tai – galimybė keisti.

Galimybė kažką pakeisti savo šiame pasaulyje, savo aplinkoje ar žmonių sąmonėje – ne kiekvienam prieinama ir pasiekiama privilegija. Tačiau tie, kurie ją turi, nekeistų jos į nieką kitą šiame pasaulyje. Nes tai svarbiausias tikro vyro pasiekimas. Ne išpiešti nieko nekeičiančio simbolio grafitį ant svetimos nuosavybės, bet tą grafitį uždažyti – paradoksalu, bet būtent tai yra tikrosios galybės ženklas (nes nepažįstu nė vieno grafičius paišančiojo, kuris turėtų savo nuosavybės ar realios įtakos visuomeninės raidos procesams). Ne šūkčioti nerišlius šūksnius repo koncerte ir suprakaitavusiam šokti pagal laukinių žmonių sukurtą ritmą, o lengva ranka atleisti iš darbo penkiasdešimt civilizuotų žmonių. Ir pats pamatysi, dauguma tų žmonių šiame pasaulyje gyvena taip, it būtų Charleso Dickenso romanų herojai, vieniši vargšai, nukamuoti reformų ir nepatenkintų aistrų, o į šį gyvenimą patekę atsitiktinai – be pradžios ir pabaigos, be jokios aiškaus tikslo ir prasmės, tarsi tik ir telaukiantys, kad viskas kuo greičiau pasibaigtų. Todėl jie nieko ir nedomina, niekas nepasigenda jų išnykusių. Bet štai galimybė lemti jų likimą, padaryti moterį laiminga, sudrausti vaiką, patarti draugui, ištiesti ranką artimajam, palikti savo šalį gražesnę nei radai – štai kur tikro vyro gyvenimo malonumai.

Šitą privilegiją pasiekti sunkiausia. Bet būdamas tikras vyras netruksi suvokti, kad ten, kur lengva, ten neįdomu.

Toliau