100 AUKŠTUOMENĖS TAISYKLIŲ

Jei tu dar ne ten – tai dar nereiškia, kad ten niekada nebūsi.

Jei tu jau ten – tai dar nereiškia, kad iš ten nebūsi išmestas.

Jei tu nori patekti ten – tai įmanoma.

Pirmiausia, trys esminiai klausimai: kas ta aukštuomenė, kur ją rasti ir kodėl reikia į ją veržtis?

Istoriškai „aukštoji visuomenė“ ir reiškė kažką, esantį viršuje. Viduramžiais taip buvo vadinami žmonės, statantys aukštus bokštus ar sienas (masonų pirmtakai), vėliau – besirenkantys tuose bokštuose – karalių patarėjai, žiniuoniai, aukšti dvasininkai. Būdami aukštai, pirma, jie buvo arčiau Dievo, antra, niekas negalėdavo jų pasiklausyti (be to, gebėjimas užkopti aukštyn reikšdavo ir fizinę jėgą, vadinasi, žmogus dar buvo kažko vertas). Būtent iš to terminas „aukštoji visuomenė“ pradėtas vartoti apibūdinant žmones, turinčius įtaką ir svarų žodį bet kurioje bendrijoje. Šiandien įprasta vartoti terminą „elitas“ (įsigyk mano knygą „Kodėl spaudžiam dešinę“, ten išsamiai aprašyta, kaip tai atsirado ir kas tai yra).

Aukštuomenę rasti lengva – iš senų laikų likusi tradicija aukštuomenei rinktis už aukštų sienų – kad prastuomenė savo išvaizda, manieromis ar pretenzijomis netrikdytų diskusijos, malonaus bendravimo ir pasimėgavimo savo statusu. Taigi aukštuomenė ten, kur tavęs, mano jaunasis drauge, kol kas neįsileidžia. Tačiau tau ir nereikia pačiam į ją prašytis. Būk bent šiek tiek ypatingas, ir aukštuomenė tave pati susiras.

Trečia, įvedimas į aukštuomenę reiškia tavo pastangų įvertinimą. Mat aukštuomenės pagrindą sudaro aristokratija, vadinasi, „geriausieji“. Iš tikrųjų net nėra sėkmės aukštuomenėje taisyklių, kaip teigia šio skyrelio pavadinimas, yra tik sėkmės gyvenime taisyklės. Siekti prasimušimo aukštuomenėje beprasmiška, reikia siekti prasimušimo tiesiog savo gyvenime. Nes pagrindinė sėkmės aukštuomenėje taisyklė – nesiekti prasimušti aukštuomenėje. Juk sėkmė aukštuomenėje, mano jaunasis drauge, kaip ir prabanga – tai tik iliuzija. Tikrovėje privalai gerai daryti tai, kuo užsiimi, tada pasiseks ir aukštuomenėje. Galima būti aukštuomenės dalimi net ir nebūnant pačioje aukštuomenėje. Kartais tai net geriau – patekus į aukštuomenės renginius, galima iškart tapti dėmesio centru.

Aukštuomenės ar paprastos visuomenės bendravimo taisyklės yra beveik tos pačios. Privalai būti savimi pasitikintis, padorus, patikimas, teisingas. Ir dėkingas. Tada viskas atsistos į savo vietas. Galų gale, sąžiningas žmogus visada atrodo seksualiau. Jei veidmainiauji, su tavimi visur bus elgiamasi atitinkamai. Ir jeigu tu esi tas, su kuriuo malonu ir įdomu bendrauti, tai tu ir būsi tikras aukštuomenės liūtas. Geriausias iš geriausių.

Nes būti maloniam yra malonu. Juoba kad dėl to išsyk ir pajaunėji dešimčia metų…

Aukštuomenę sudaro įvairiausių profesijų ir veiklų žmonės. Ir ji pati jiems reikalinga kaip terpė, kurioje galima sutikti panašių į save – gražiai apsirengusių, švarių, baltais dantimis, maloniai kvepiančių, sklandžiai dėstančių savo mintis, turinčių saiko ir humoro jausmą, mačiusių pasaulio, pažįstančių žmogiškąją prigimtį. Kaip pats pamatysi, tokių žmonių nėra daug, todėl galimybė juos sutikti – aukso vertės.

Anksčiau buvo sakoma, kad į aukštuomenę patenkama pagal gimimo teisę, dėl profesijos ir už pinigus. Dabar laikai kitokie. Gali būti tiesiog beraštis sportininkas, bet būsi „aukštuomenės dalis“. Gali būti nutukęs kontrabandininkas, bet būsi „aukštuomenės dalis“. Pats pamatysi gražių merginų, spėjusių išsiskirti jau tris kartus, bet jos irgi bus „aukštuomenės dalis“. Nustebsi išvydęs, kiek daug „aukštuomenėje“ yra kvailių, tuščių ir visiškai neįdomių žmonių, kurių nuomonė yra įdomi gal tik logopedui, tačiau dar labiau nustebsi patyręs, kaip jiems sekasi. XIX amžiuje Oscaras Wilde‘as rašė: „Mėgstu Londono aukštuomenę. Manau, kad ji smarkiai pasitaisė. Dabar ją sudaro tik gražuoliai idiotai ir žavūs bepročiai. Tokia ir turėtų būti aukštuomenė.“ Ir jis buvo teisus.

Aukštuomenėje nereikia savybių, kurios priimtos įprastame gyvenime. Tiesiog atmink seną protestantų pamokymą, tinkantį bet kuriam aukštuomenės vakarėliui – „kiekvienas už save, ir už visus – Dievas“. Kaip ir sporte, ten reikia būti agresyviam, siekti būti pirmam bet kuria kaina (nors pageidautina turėti ir pozityvų inteligentiškumą). Tiesa, visi paminėtieji aukštuomenėje bus vertinami kaip eksponatai, nes ekspozicija – neatsiejama jos gyvenimo dalis (toje terpėje nėra „depresijos“, yra tik „ekspresija“). Likusiems pasaulio žmonėms patinka skaityti apie aukštuomenės aprėdus karališkose žirgų lenktynėse, apie briliantus ant jų kačių apykaklių, apie brangias suguloves ir prabangias virtuves. Nes visi be išimties pasaulio žmonės nori malonumo, o niekas stipresnio malonumo įspūdžio nesukurs taip, kaip žmonės, esantys aukštuomenėje.

Bet nebūk prasčiokas ir nekritikuok kitų. Atmink, mano jaunasis drauge, šiame pasaulyje tik prastuomenei priimta kritikuoti kažko pasiekusius žmones – tai yra didis demokratijos pasiekimas. Tačiau tuščia kritika yra nieko verta, nes jis nėra nieko verta, jei nepademonstruoji kažko geresnio. Kaip sakoma Holivude: „Jei manai, kad mano filmas yra visiškas niekalas, tada parodyk savąjį ir palyginkime, kuris iš jų daugiau pinigų uždirbo“. Todėl negaišk laiko kritikai, verčiau semkis įkvėpimo iš aukštuomenės, investuok į save, tobulėk, tik tada būsi naudingesnis Lietuvai ir pasauliui.

Todėl nil admirari, – sakė Horacijus, – „niekuo nereikia stebėtis“. Todėl nesijaudink. Todėl nepanikuok. Jei kažkur patekai pirmą kartą, reikia suvokti, ko tu esi čia, ir koks tavo tikslas. Aiškiai suformuluok jį ir siek. Tikėk tuo, ką darai. Nes jei į aukštuomenę ateini su Dievo vardu ir gerais tikslais, tau niekas negresia. Kiekvienas salonas – tai žaidimas. Tai pustonių žaidimas, tai žvilgsnių ir gerstų poezija. Savo pasirodymu tu irgi dalyvauji žaidime, kurio tikslas – pelnyti pripažinimą, palankumą ir pagerinti savo statusą. O ta lengviausiai padaryti pademonstravus pasitikėjimą savimi – tą galingiausią slaptą kiekvieno džentelmeno ginklą. Savo problemas ir blogą nuotaiką palik namuose, jos niekam nerūpi, ir niekas neturi laiko dėl tavęs gadintis nuotaikos.

Todėl ir sakoma, kad „aukštuomenės žmogus“ – tai tas, kuris per trumpą laiką nesugeba sugadinti apie save įspūdžio. Tai lemia subjektyvios ir objektyvios aplinkybės. Objektyvios nuo tavęs nepriklauso – tu arba patinki kitiems, arba ne. Tačiau subjektyvias visada galima keisti, ir jomis daug ką pakeisti. Mokėti šokti valsą, kai visa šalis stebi Moniką Šalčiūtę, nėra privaloma, tačiau būtina, skatinant kitų palankius jausmus sau. Kaip ir mokėti linksniuoti prancūziškus įvardžius, skambinti pianinu arba paaiškinti, kokiu principu veikia televizorius.

Ir dar vienas esminis patarimas: nesiginčyk ir nekvestionuok šitų patarimų. Jeigu sakoma „privalai“, „turi“, „reikia“, vadinasi, privalai, turi ir reikia. Pastaruosius du šimtus metų, po visko, ką žmonija išrado, sukūrė ir patvirtino, ginčas tapo tik plebėjų bruožu. Tas pats O. Wilde‘as mokė, kad „ginčai yra visada vulgarūs ir retai įtikinantys“. Geroje draugijoje visi laikosi tų pačių pažiūrų.

Taigi mano jaunasis drauge, žinok:

o Inteligentu tapti paprasta – iš savo mašinos bagažinės išimk beisbolo lazdą ir vietoje jos padėk golfo lazdą.

o Geriausias būdas susipažinti – prieiti prie žmogaus ir jam pasakyti: „Labas vakaras, aš vardu (Abdula, Vytas, Tengizas).“

o Kad būtum įdomus, reikia pačiam daug kuo domėtis. Privalai būti savo reikalo specialistu profesionalu. Juk su tokiu visada įdomu pasikalbėti, ir iš jo visada įdomu kažką išgirsti. Užsiimk tuo, ką mėgsti, ir mėgaukis tuo, kuo užsiimi. Lavinkis. Turi būti inteligentiškas, įdomus aplinkiniams ir eruditas.

o Dalykinė sėkmė visada svarbi, populiariam aukštuomenės žmogui nebūtina valdyti didelių korporacijų, jis gali užsiimti kuo tik nori, tačiau su akivaizdžiu rezultatu.

o Žmogus turi turėti savo istoriją. Tegu ji būna neilga ir nesudėtinga, bet su pozityviomis emocijomis. Žmonėmis, atėjusiais iš niekur, aukštuomenėje netikima. Tačiau būk savimi, neišsigalvok pasakų apie save. Šiuolaikinės biografijos ir išgalvotos istorijos yra lengvai patikrinamos.

o Tavo palydovė – draugė, žmona ar asmuo, su kuriuo tau malonu – tai tavo paties atspindys. Priežastis, kodėl jūs kartu, turi būti akivaizdi. Idealiausia, jei tavo palydovė irgi turėtų savo istoriją.

o Jei tau patinkančią moterį supa gerbėjai, laikykis nuošalyje. Tai išskirs tave iš kitų. Iškart matysis, kad gyveni savo vidiniame pasaulyje ir žvelgi į išorinį iš viršaus su lengva panieka.

o Nebijok atsakyti į klausimą žodžiu „nežinau“. Nespėliok.

o Būk vienas iš tų, kurie žino išties kažką naudingo. Kai kiti tai žinos, galėsi sėdėti ir apsimetinėti viską išmanantis.

o „Sutinka pagal išvaizdą, išlydi pagal protą“, – ši išmintis yra nenugalima ir yra ypač svarbi šiais laikais. Nebūtina apsivilkti brangiais drabužiais, bet būtina – skoningais ir padoriais. Vyras visada turi būti gerai apsirengęs, išskyrus tuos atvejus, kai jis yra nuogas. Nuo seno sakoma, kad gera išvaizda neatsiejama nuo geros kilmės. Ir ne veltui sakoma, kad įdomūs drabužiai yra neatsiejami nuo įdomios asmenybės.

o Visada įmanoma pagerinti savo išvaizdą. Ir nereikia stengtis labai įsitempus, viskas yra daug paprasčiau. Pavyzdžiui, daug kas mano, kad kokybė yra brangi. Ne visada. Ir gerai apsirengti nereiškia tam išleisti visus savo pinigus. Pasaulyje yra daug žmonių, kurie turi pinigų, bet labai nedaug žmonių, kurie turi stilių. Stilius nereiškia vilkėti madingus ar brangius drabužius. Kur kas svarbiau ne tai, kas aprengta ant tavęs, bet kaip tai atrodo. Stilius yra požiūris. „Elegancija yra požiūris“, kaip sakoma vienoje laikrodžių reklamoje. „Vyrą parodo ne jo kaklaraištis, o manieros ir požiūrs į pasaulį“, sakoma išminčių knygose.

o Net nepatogu tai priminti, bet visada nusiardyk etiketę nuo švarko rankovės.

o Viskas, kas yra ilgesnio nei 15 centimetrų – homoseksualizmas.

o Dėmesį galima patraukti įvairiai. Nebūtina būti gražiam, bet būtina būti žavingam. Grožiui galima atsispirti, tačiau žavesiui – niekada. Sofi Loren yra sakiusi, kad gražuolius pastebi, protingus įvertina ir tik charizmatiškų – neužmiršta. Tu turi būti malonus, įdomus, stilingas ir svarbiausia – į nieką kitą nepanašus. Niekas taip neįgalina kaip autentiškumas bei išskirtinumas. Ir, beje, nieko baisaus, kad esi storas, jei tik gali šokti.

o Neslėpk savo fizinių trūkumų – raudonų plaukų, plinkančios galvos, dantų švarplės, trumparegystės, šešių pirštų ant vienos rankos. Tai gali būti tavo išskirtinumas. Atrodyk ypatingas ir nepanašus į kitus, taip būsi labiau įsimenamas. Kiekvienas sėkmingas politikas turėjo savo atpažinimo ženklą, pvz., skrybėlę arba raudonas glaudes.

o Kuo žiauresni laikai, tuo galingesnis yra paprastumas. Net indėnų vadas nebesirodo viešumoje su plunksnų karūna ir tomahauku. Elegancija visada yra geriau nei ekstravagancija.

o Nereikia būti daiktų ir tendencijų vergu.

o Negalima skleisti blogo kvapo iš burnos.

o Nereikia būti pačiam puošniausiam. Renkis paprastai, bet ne prastai. Nešiok drabužius šiek tiek nerūpestingai. Italai tai moka. Kažkas aprangoje turi būti neteisinga, nes tik tada ji atrodo gerai. Pavyzdžiui, atsegta saga. Tikras vyras turi rengtis „su charakteriu“. Idealiai apsirengęs vyriškis visada atrodo šiek tiek nenatūraliai.

o Bet kuris vyras atrodo geriau vilkėdamas tamsių spalvų kostiumą.

o Žmogus savo apranga turi atitikti momentą ir įvaizdį. Ugdyk savo skonį rinkdamasis aprangą ir apavą. Žinok savo drabužių dydį, eksperimentuok spalvomis. Kostiumus be dydžio ir spalvos vilki tik žydai ortodoksai. Bet nebūtina aklai sekti žurnaluose pabrėžiamų tendencijų. Jei nemoki rengtis, verčiau ir nebandyk to išmokti. Eik į parduotuvę, pirk brangų kostiumą, nesistenk būti originalus.

o Amerikiečiai žino, kad vyras privalo turėti brangius batus ir laikrodį. Visa kita – tik interpretacijos.

o Batai turi būti išblizginti, o panagės – švarios.

o Turėk savo įvaizdį. Ir derink jį prie savo asmenybės. Amerikoje žmones traukia spindesys, Europoje – kuklumas. Reikia laikytis savo atrasto stiliaus, nes nedera kasdien kardinaliai keistis. Tačiau tavo stilius turi būti natūralus. Netikėk ryškiai išreikštais prekės ženklais, nešiodamas tokius drabužius, tu netampi asmenybe – tu tampi manekenu.

o Smokingas gali tave paversti į ką tik nori.

o Visada atrodyk pasitikintis savimi ir viskuo patenkintas – visi tiki menama valdžios galia.

o Neturi rodyti pavydo, o ir visa tavo laikysena tegu padeda aplinkai suprasti, kad tu jau nebeturi kur dėti pinigų.

o Paisyk aprangos kodo, nurodyto pakvietime. Žmonės, apsirengę ne pagal aprangos kodą, dažniausiai būna atsitiktiniai landūnai.

o Ir atmink – gerai atrodyti privaloma, nes tavo pirkėjai tave stebi visada. Tokiems rūpi ne tik, ką tu vilki, bet ir tai, kaip save pristatai. Nesirenk kaip vaikas (nors visada sveika išklausyti vaikų komentarų ar patarimų), nes skirtumo tarp žmogaus, vilkinčio smokingą ir žmogaus, dėvinčio skrandinę nepastebi tik tas pats žmogus.

o Aukštuomenėje, kaip ir kelyje, svarbiausia DDK – „duok durniui kelią“.

o Taksi sėskis tik ant galinės sėdynės.

o Renginius būtina rinktis atsakingai. Pasirodydamas rečiau, tampi labiau geidžiamas – visi žino, kad nelengva tave „gauti“. Vadovaukis estetiniu arba dalykiniu interesu. Ir žinok – visada malonu nenueiti ten, kur tavęs laukia.

o Jei eini į renginį, privalai ateiti laiku. Ir išeiti iš jo dera laiku. Turi išeiti gražiai. Išeidamas turi jaustis gerai. Kitiems vakarėlio svečiams ir šeimininkams reikia palikti savo ryškų ir smagų pėdsaką.

o Visada kiečiau atrodo atvykti be jokio bagažo.

o Atėjęs į vakarėlį, nepulk iškart ėsti. Patartina į vakarėlius ateiti pasisotinusiam. Nes ėdalas – dar ne pats didžiausias malonumas gyvenime. Ir apskritai, nevalgyk to, kas patiekiama furšetuose – tokiuose patiekaluose yra daug subproduktų, kurie yra nesveiki. Atmink, gerai išauklėti žmonės iš prezentacijų išeina alkani, o eilėse prie „karštų“ rikiuojasi vidutinybės, kuriems maistas yra svarbesnis už galimybę pabendrauti su žmonėmis.

o Nepiktnaudžiauk alkoholiu.

o Nevalgyk patiekalų, kurių nemoki valgyti.

o Jei geri iš butelio, visada uždėk ir užsuk kamštelį. Tačiau negalima nieko gerti iš butelio, jei šalia yra taurė ar stiklinė.

o Niekada nemerk į padažą atsikąsto kąsnio.

o Jei galima nesūdyti patiekalo, nesūdyk.

o Niekada nepatarinėk sąskaitos restorane su tais, kuriuos pavaišinai. Taip pat nepadoru aptarinėti patiekalų kokybės su tais, kurie tave vaišina.

o Pokalbis po valgio yra ne tik mandagumo išraiška, jis taip pat padeda ir virškinimo procesui.

o Žiūrėk žmonėms į akis. Iš akių galima pasakyti viską. Žvilgsnis neturi būti „alkanas“, nei tiesiogine, nei perkeltine prasmėmis. Jei žmogus save gerbia, jei yra kažko yra pasiekęs – visa tai atsispindi jo akyse. Bėgiojantis ir „alkanas“ žvilgsnis greitai tampa neįdomus. Be to, bėgiojančios, o ypač maisto stalo link krypstančios akys išduoda atsitiktinį landūną, kuris čia pateko norėdamas už dyką prisiėsti.

o Šypsokis, net jei pašnekovas tave vimdo.

o Jei kalbi su negražiu ar nesimpatišku žmogumi, žvelk į jo antakius, o ne akis. Tai vadinama vizualiniu kontaktu be akių kontakto. Mandagumo normų nepažeisi, bet ir akys nepavargs. Tai sena žvalgų, policininkų ir tardomų nusikaltėlių gudrybė.

o Plėsk bendravimo ratą – visada pravartu ir naudinga, kai verslininkai bendrauja su menininkais, o menininkai – su verslininkais. Bet turėk ir tikrų draugų ratelį.

o Išmok bendrauti su žmonėmis, kad ir kas sudarytų tavo kompaniją – oligarchai ar oligofrenai. Išmok pasakyti gražių žodžių kiekvienam, su kuo bendrauji. Sėkmę prisiviliosi lengvai bendraudamas ir suteikdamas žmonėms dėmesį. Visų vakarėlių Achilo kulnas – kantrybės trūkumas, nes dažniausiai atsakymo ar pasakojimo neišklausoma. „Su juomis nuobodu – miegoti norisi“, - kadaise sakė A.Čechovo herojus, tačiau šiandien tokie posakiai – tabu. Tu jau žinai, kad negalima nueiti neišklausius atsakymo į klausimą „kaip reikalai?“. Tik snobai su nieko nebendrauja. Tada ir iškyla klausimas, o ko jie čia išvis atėjo? Pažįstamų trūkumas taip pat išduoda atsitiktinį landūną, patekusį į vakarėlį su vienu tikslu – prisiėsti už dyką.

o Niekada nežadėk, jei negalėsi tesėti.

o Su visais elkis pagarbiai, ypač su tais, kurie socialinėje piramidėje stovi žemiau (niekada negali žinoti, kuo jie taps ateityje). Jei jau patekai į šią orbitą, privalu gerbti net ir nesimpatiškus žmones. Elkis su visais vienodai.

o Bendraudamas neieškok vien naudos. Žmonės, kurie bando „kapitalizuoti“ pašnekovą, atrodo kvailai. Jie visada yra įsitempę, atsargūs, šleikščiai lipnūs, pataikūniški, priekabūs, saldūs ir nenatūralūs. Žinoma, reikia nuolat padėkoti Dievui už žmogui suteiktą tuščiagarbiškumą ir siekį atrodyti geresniam, nes tai – pagrindinis verslo katalizatorius, tačiau jausk ribas.

o Visada atmink, iš kur tu pats atėjai, – gerbk savo šeimą ir artimuosius, vyresniuosius ir likimo nuskriaustuosius.

o Būk geranoriškas, šypsokis, sveikinkis su visais, visiems skirk dėmesio.

o Neprivalai būti draugiškas su buvusios mylimosios draugais.

o Nesiginčyk su padavėjais ir kitu aptarnaujančiu personalu. Konflikto atveju iškart kviesk jų vadovą.

o Išmok klausyti. Jei turime daug įspūdžių, nebūtina apie juos visiems tarškėti vienu metu. Ir apskritai kuo mažiau kalbėk apie save.

o Nereikia primesti kitiems savo charakterio ir gyvenimo būdo. Kartais dera save šiek tiek prilaikyti. Vyras, kuris moralizuoja, paprastai būna veidmainis, moteris, kuri moralizuoja, visada nuobodi.

o Būk nuoširdus ir atidus. Nuoširdumas – pozityvi savybė, bet atlapaširdiškumas neleistinas. Jausk ribas.

o Būk taktiškas, jausk saiką, nes žmones įžeisti yra labai lengva, net ir nesąmoningai. Lengva ir nepelnytai apkaltinti. Juk absoliučiai visi žmonės klysta, tačiau neužgauliai parodyti jų klaidas – didelis ir sudėtingas menas.

o Pasaulis ir yra gražus tuo, kad jis įvairus. Kiekvienas šiame pasaulyje gyvena kaip išmano, aukštuomenėje agresijos ir įtampos niekam nereikia.

o Elkis santūriai. Negražiai atrodo, kai žmogus persistengia. Be to, atmink tai, ką žino kiekvienas boksininkas: kur kas lengviau sulaužyti priešininko žandikaulį, kai jo burna atvira ir tas žandikaulis atvipęs. Taigi, ir pats neatverk burnos be reikalo, o ir išvis atverk ją tik tais atvejais, kai išties turi ką svarbaus pasakyti.

o Nebūtina pernelyg jaudintis dėl globalių pasaulio problemų. Procesus, vykstančius pasaulyje, reikia vertinti ramiai ir šaltakraujiškai, tik tada įmanoma priimti optimalų sprendimą. Jei kalba pasisuko apie karą ar ekonominę krizę, pagalvok kelis kartus, prieš veldamasis į tokį pokalbį.

o Būk šiuolaikiškas. Pasaulis keičiasi labai greitai, ir mes privalome taip pat keistis kartu su juo. Nelankstūs žmonės sėkmės nesulaukia, aukštuomenėje negalima būti konservatyviam.

o Net kai nebelieka apie ką kalbėti, niekada neklausk kito vyro, koks jo Zodiako ženklas.

o Išmok neįkyriai pasirūpinti moterimis.

o Nevyriška yra sakyti moteriai, kad ją myli, jei turi tik vieną tikslą – įsiversti ją į lovą.

o Į vakarėlius negalima ateiti su meiluže, jei aplink visi atėję su savo žmonomis. Ir atvirkščiai.

o Būk ištikimas žmonai ar draugei mažiausiai šimto kilometrų spinduliu nuo namų.

o Niekada nenusirenk pirmiau nei tavo sekso partnerė.

o Laiptais vyras privalo leistis pirmiau moters.

o Vien pinigai – per maža... Reikia būti nepanašiam į kitus. Nesvarbu, tu apkūnus ar liesas, baisus ar gražus, svarbiausia – asmenybė. Be stiprios asmenybės gali turėti gražiausius dalykus pasaulyje, ir vis tiek atrodysi balvonas.

o Visada perskaičiuok gaunamus pinigus.

o Niekas nedalijama iš nulio.

o Auksinė taisyklė: visada stovėk vienoje vietoje, tada kiti eis prie tavęs.

o Privalai būti labai kantrus. Aplink vyksta daug dalykų, kurie gali žeisti. Žmonės dažnai nesupranta, ką daro ar sako. Jei su visais aiškinsies santykius, sugaiši daug laiko. Būk aukščiau jų.

o Būk nuošalyje. Svarbiausia – stebėti aplinkinius ir aplinką.

o Pabrėžk savąjį „aš“. Tačiau nieko neįtikinėk, kad tą „aš“ turi.

o Pačiomis ekstremaliausiomis aplinkybėmis turi išlikti respektabilus . Būk savimi ir nesusireikšmink.

o Būk laimingas ir stenkis padaryti laimingais žmones aplink save. Nebūk nevykėlis, negadink kitiems nuotaikos savo problemomis. Jei žmogus spinduliuoja teigiamą energiją, ji juntama iš tolo. Su tokiu smagu ir malonu bendrauti. Turi būti pozityvus, teigiamas, atviras ir šypsotis.

o Žinok, kas toks buvo Oscaras Wilde‘as ir perskaityk jo „Doriano Grėjaus portretą“.

o Būk tolerantiškas. Pakantumas yra jėga.

o Žmonės yra įdomūs vieni kitiems visų pirma savo turima ir siunčiama informacija. Tą informaciją reikia mokėti pateikti. Gal tau teko matyti kažką įdomaus, aplankyti egzotiškas vietas, susitikti nuostabių žmonių, tačiau jei nemoki apie tai papasakoti – esi nieko vertas. Žmogus turi mokėti kalbėti, bent jau palaikyti pokalbį. Mokėk pasakoti istorijas. Jau nuo senovės žinoma, kad niekus pliaukšti gali kiekvienas, kalbėti sugeba vos keli.

o Nemėgink patraukti dėmesio, kalbėdamas garsiau už kitus. Tai nėra didelio proto požymis, anaiptol, kuo žmogus kvailesnis, tuo jis garsiau kalba.

o Džentelmenas galvoja tai, ką sako, ir sako tai, ką galvoja, tačiau kartais verta ir patylėti. Nesistenk kitų įtikinti savo tikėjimo, politinių pažiūrų ir aistrų teisingumu, ginčus palik plebėjams. Į jokią užgaulę neatsakyk nei užgaule, nei šmaikščiu sąmojumi. Būk aukščiau viso to. Aristokratams buvo draudžiama dalyvauti dvikovose su plebėjais.

o Pasakęs „ne“ neaiškink, kodėl.

o Išsiugdyk humoro jausmą. Be ironiško požiūrio į save ir aplinkinius gyventi neįmanoma. Pasitikėjimas savimi – gerai, saviironija – dar geriau.

o Juokelis, pakartotas dusyk, nustoja būti juokeliu.

o Kuo dažniau vartok žodžius „prašau“, „ačiū“ ir „atsiprašau“.

o Visada turėk kišenėje švarią nosinę, skirtą damos ašaroms nuvalyti.

o Visada apmokėk sąskaitą, jei esi su dama.

o Nejuokauk apie religiją, tautines mažumas, neįgaliuosius ar seksualinę orientaciją, ir niekada nesijuok iš tokių juokelių.

o Žinok, kaip stovėti eilėje ir kaip sulaukti savo eilės.

o Išmok tinkamai paspausti ranką.

o Į bet kurį žmogų negalima nukreipti jokio, netgi neužtaisyto ginklo.

o Niekada nejuokauk oro uoste apie bombas, net jei keliauji su „seksbomba“.

o Išmok pripažinti savo klaidas.

o Visi konfliktai yra laikini.

o Nėra absoliučiai jokių priežasčių dviem vyram būti po vienu skėčiu.

o Niekada neliežuvauk.

o Nieko neatsisakyk, jei nėra svarių priežasčių atsisakyti.

o Elkis su kitais taip, kaip norėtum, kad jie elgtųsi su tavimi.

Toliau